Jag har länge tänkt besöka Saltmuseet i Torrevieja men de har inte haft öppet trotts att de skulle ha det enligt Google och Torreviejas hemsida. På spanska heter museet Museo del Mar y de la Sal. Det är fri entre till museet.
Saltmuseet är ett etnologiskt museum tillägnat stadens maritima och salta kulturarv. Museeförmålen är kopplade till fiske, saltutvinning, navigering och hantverk. Jag glömde att fotografera modell av segelbåten Pascual Flores, ett fartyg som symboliserar Torreviejas maritima handelshistoria. Det fanns även modeller skapade av saltavlagringar på tråd och bark. Det inns bilder på dessa saltskepp längre ner i inlägget.
Museet invigdes 1995.
Det är inte bara skåningar och holländare som använder sig av träskor.
Saltmuseet Torrevieja är duktiga på att tillverka modeller. Speciellt populärt är det att kolla på deras julkrubba på plaza de la Constitución unde december månad.







